PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelTom cell när värdet är nollTom cell när värdet är noll
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2012-03-11 15:56
 

Hej,

 

jag använder pivot tabeller ofta. Värden som jag får från pivot tabellen överför jag till andra kalkylblad med hjälp av letarad funktionen, för att skapa rapporter. Om det inte finns något värde i pivpot tabellen för en viss rad, som t.ex. A, så står det alltid "Saknas" i rapporten i raden A, när jag använder letarad funktionen. Kan jag på något sätt få excel att skriva antingen "noll" eller " " (tomt fält) i rapporten istället? Det skulle vara mycket snyggare.

Mvh

Hewe79

Nytt inlägg
 2012-03-16 07:34
 
 Ändrad av Torstensson  på 2012-03-16 08:36:28

Du kan använda följade formel:
=IF(ISNA(VLOOKUP(G34;A:A;1;FALSE));"";VLOOKUP(G34;A:A;1;FALSE))

Först används ISNA (ÄRLOGISK) för att se om det blir ett felvärde från VLOOKUP (LETARAD), sedan används IF (OM) för att visa cellen som tom eller med värdet.

Översättningar till svenska formler: http://www.piuha.fi/excel-function-name-translation/index.php?page=svenska-english.html

Med ovan formel får du en tom cell, om du istället vill ha en 0 så sätter du in en nolla: =IF(ISNA(VLOOKUP(G34;A:A;1;FALSE));"0";VLOOKUP(G34;A:A;1;FALSE))

Nytt inlägg
 2012-03-29 14:12
 

Hallojs Hewe79,

Du har i och för sig redan fått ett svar av Torstensson, men jag har en lite kortare lösning med hälp av funktionen "OMFEL":

=OMFEL(LETARAD(A2;A1:E22;3;FALSKT);"") visar en tom cell i stället för texten #SAKNAS!

=OMFEL(LETARAD(A2;A1:E22;3;FALSKT);"0") visar 0 i stället för texten #SAKNAS!

(Utgår från att du använder svensk version eftersom du skriver t.ex. letarad)

 

/ Jörgen


Jörgen Bjöörn

Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utveckling av program, utbildning samt support och hjälp i Excel och VBA.

www.excelspecialisten.se

Nytt inlägg
 2012-04-09 19:54
 

Tummen upp för den lösningen Jörgen. Omfel är en fin formel. /gruntme

Nytt inlägg
 2012-04-09 19:55
 

Tummen upp för den lösningen Jörgen. Omfel är en fin formel. /gruntme

Nytt inlägg
 2012-04-09 19:55
 

Tummen upp för den lösningen Jörgen. Omfel är en fin formel. /gruntme

Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelTom cell när värdet är nollTom cell när värdet är noll

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter