PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelAnpassa x-axel efter antal värdenAnpassa x-axel efter antal värden
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2012-11-02 14:16
 
 Ändrad av John  på 2012-11-02 15:18:53

Hej, jag ska försöka förklara detta på ett begripligt och enkelt sätt.

Jag vill redovisa resultat på ett kombinerat linje- och brytpunktsdiagram. Jag har en dataflik dit jag hämtar resultaten ifrån en annan flik. Det finns totalt 200 stycken potentiella resultat. Dessa redovisas sedan på det kombinerade diagrammet. So far so good. Det går utmärkt att redovisa 200 resultat. Men säg att jag skulle bara behöva ha 50 resultat, då utnyttjas bara 25% av x-axeln, resten står numrerat upp till 200 och med alla resultat efter nr. 50 på nollan. Jag löste resultaten genom att använda följande formel "=OM(SUMMA(Form!B9)=0;SAKNAS();SUMMA(Form!$N$7))". På så sätt så slipper jag att den markerar nollresultaten. Men det visas fortfarande 200 värden istället för 50.

Jag vill alltså anpassa x-axelns numrering efter antalet resultat.

Jag använder Excel 2007 där jag planerar att använda detta kalkylblad men har möjlighet att i värsta fall skaffa 2010.

Nytt inlägg
 2012-11-02 14:33
 

Ett sätt att styra vad som kommer in i ett diagram är att använda ett avancerat filter. Jag gissar att det bör fungera i ditt fall att filtrera bort värden som saknas.


Kihlman

Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utveckling av program, utbildning samt support och hjälp i Excel och VBA.

www.excelspecialisten.se

Nytt inlägg
 2012-11-02 18:37
 

Tack för svaret. Jag gjorde en extra kolumn i bladet där jag hantera all data. Denna ger värdet 1 om det finns något skrivet i cellerna som jag fyller i. Detta fungerar. Dock så måste jag uppdatera filtret varje gång jag har ändrat antalet värden för att det ska ge effekt på diagrammet. Jag skulle vilja att detta sker automatiskt. Någon som har en lösning på detta. Eller en annan lösning på problemet?

Nytt inlägg
 2012-11-06 08:35
 

Skriv ett makro för händelsen on change och lägg däri koden

ActiveSheet.AutoFilter.ApplyFilter


Kihlman

Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utveckling av program, utbildning samt support och hjälp i Excel och VBA.

www.excelspecialisten.se

Nytt inlägg
 2012-11-06 16:15
 

Jag missade visst att jag fått svar. Men jag löste det ändå. Kanske lite krångligare då jag byggde in det i en annan VBA-beräkning som görs.

Dessutom så var jag tvungen att bygga ut databladet med en extra kolumn

Sheets("Data").Range("$A$1:$M$202").AutoFilter Field:=13, Criteria1:="1"

Jag får nog ta och testa din kod istället för att förenkla koden lite.

Tack för snabba svar! :)

Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelAnpassa x-axel efter antal värdenAnpassa x-axel efter antal värden

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter