Hej!
Jag föreslår att du följer nedanstående beskrivning i ett nytt kalkylblad så greppar du nog snart hur du skall göra i just ditt eget exempel.
1. Öppna ett nytt kalkylblad och skriv några slumpmässiga tal i cellerna A1 till A8, för huvudräknings skull gärna ensiffriga tal så du lätt kan kontrollera att beräkningar fungerar.
2. Skriv sedan i cellen D10 texten "Startrad" och D11 texten "Slutrad" och därefter 1 respektive 8 o E10 - E11-
3. I texten D12 skriver du "Referens" och D13 skriver du "Summa"
4. Låt oss nu fundera på hur funktionen SUMMA() fungerar. Den fungerar på det viset att det finns ett argument i den, ett argument som pekar på ett område. Skriver vi SUMMA(A1:A8) får vi summeringen av alla poster. A1:A8 är alltså vår referens. Problemet är att vi har referens på referens när vi skall hämta innehållet i E10 och E11 för att få veta vad vi skall summera...
5. Vi börjar därför med att i E12 skriva texten A1. Det är en referens till en enda cell, men vi börjar där.
6. Skriv nu cellen E13 formeln =INDIREKT(E12). När du trycker på enter kommer du att se det värde du har i cellen A1. Funktionen INDIREKT går alltså till E12 och hämtar referensen där och hämtar sedan det som står på den plats som referensen pekar på. Ändra gärna referensen i E12 till något annat så ser du hur INDIREKT hänger med.
7. Pröva nu att skriva referensen A1:A8 i E12. Det går inte! Skälet till det är att INDIREKT bara kan hämta antingen ett område eller ett värde i en enda cell. Ett område går dock inte att skriva ut så ett sådant försök leder till felmeddelandet Värdefel.
8. INDIREKT kan alltså inte lämna ifrån sig referensen till cellen utan felmeddelande. Däremot kan den lämna ifrån sig referensen till en funktion som arbetar med områden, till exempel funktionen SUMMA(). Ändra därför i E13 så att det står =SUMMA( INDIREKT(E12) ). För tydlighets skull har jag lagt in lite mellanrum här i formeln. Men som du ser packar jag alltså in den tidigare formeln innuti parentesen för SUMMA().
9. Nu fungerar summeringen, men referensen i D12 är lite för statisk. Den skall ju ändra sig beroende på vad som skrivs i E10 och E11.
10. Vi gör nu så att vi kopierar cellerna E10-E13 till F10-F13. Därefter ändrar vi i cellen F12 så att den får en ny formel:
="A" & F10 & ":A" & F11
Vad denna formel gör är att den adderar A med värdet av F10, lägger på ett ":A" och sedan värdet i F12. Det kommer att bli A1:A8 om vi i cellerna F10 och F11 har 1 respektive 8. När detta är gjort fungerar summeringen i F13.
11. Med andra ord kan du i en särskilt utvald cell addera samman adressen till det område du vill summera. Om du vill kan du dock ta det hela ett snäpp vidare genom att kopiera F10-F13 till G10-G13. Ändra därefter formeln i G13 så att den inte pekar på G12 utan istället innehåller den formel du skrivit i G12. I det läget behöver du ingen cell för att räkna ut referensen.
mvh