PNG32 PNG32 PNG32 PNG32
PNG32
Forum Excel, VBA, VSTO, Exceltips, Excelhj�lp PNG32 drivs av Excelspecialisten    Logga in     English
PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Logga in

PNG32

Du är inte inloggad. Logga in eller registrera dig för att skriva inlägg eller svara på inlägg.

För frågor om forumet, kontakta oss på webmaster@excelforum.se

PNG32 PNG32
PNG32 PNG32
PNG32

Excelforum

PNG32

 
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelSlå ihop tabellerSlå ihop tabeller
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
Nytt inlägg
 2017-11-07 13:24
 
Hej

Jag 5 olika arbetsböcker med en tabell i varje.
Tabellerna har samma antal kolumner och kolumnrubriker.
Det som skiljer är alltså informationen på raderna samt antalet rader.
Om jag vill göra beräkningar på respektive tabell skapar jag en pivottabell. Såhär långt fungerar allt bra.

Låt säga att jag nu vill analysera data från alla fem tabeller. Jag skulle vilja ha en pivottabell som gör beräkningar utifrån all data.

Den lösning jag kommer på är att markera alla data i tabell 2 och kopiera in tabell 1, sen göra om samma sak och kopiera data från tabell 3 till tabell i bok1 osv. Det är ingen jättekomplicerad sak eftersom kolumnerna är lika. När all data finns i tabell 1 kan jag skapa en pivot och göra analys på hela materialet.

Det känns dock som det måste finnas ett bättre sätt. Om jag ska analysera all data ofta, säg en gång i veckan, så är det ganska tidskrävande att kopiera och klistra ihop alla tabeller varje gång. Jag tänker att det finns en smidig lösning som:
1. Kan sammanfoga flera tabeller med samma rubriker till en stor tabell,
eller
2. Pivottabell som kan läsa in från flera likvärdiga datakällor.

Nån som har en idé?
Nytt inlägg
 2017-11-07 15:20
 
Hej! Har du löst detta än? Sitter med samma problem. När jag gogglar i ämnet får jag fram att man skall skapa relationer (Data - Dataverktyg - Relationer) mellan tabellerna men det kräver att den ena kolumnen har unika värden vilket inte är fallet för mig. Jag har bara en samling data i flera kolumner där jag vill lägga den ena tabellens värden efter värderna för den första tabbellen...
Nytt inlägg
 2017-11-07 19:14
 
 Ändrad av anonymous  på 2017-11-07 19:22:58

Tror faktiskt att det är ett VBA-jobb. Exempel på kod:

https://www.joinedupdata.com/the-ultimate-guide-on-how-to-merge-excel-files/how-to-merge-excel-files-with-the-same-columns

Det går naturligtvis att göra formler med en massa omsatser, men det blir SNABBT oformligt. Exempel där man vill lägga ihop Blad2-5 I blad 1 (antar att samtliga har rubriker och att A-kolumnen bestämmer om en rad är ifylld ).

=OM(RAD()<=ANTALV(Blad2!$A:$A);INDEX(Blad2!A:A;RAD());OM(RAD()<=ANTALV(Blad2:Blad3!A:A)-1;INDEX(Blad3!A:A;RAD()-ANTALV(Blad2!$A:$A)+1);OM(RAD()<=ANTALV(Blad2:Blad4!A:A)-2;INDEX(Blad4!A:A;RAD()-ANTALV(Blad2:Blad3!$A:$A)+2);OM(RAD()<=ANTALV(Blad2:Blad5!A:A)-3;INDEX(Blad5!A:A;RAD()-ANTALV(Blad2:Blad4!$A:$A)+3);""))))

Som ni ser ökar komplexiteten snabbt (och jag är inte säker på att exemplet är rätt...) Med radbrytningar för att göra det lite tydligare

 =OM(RAD()<=ANTALV(Blad2!$A:$A);INDEX(Blad2!A:A;RAD());
OM(RAD()<=ANTALV(Blad2:Blad3!
$A:$A)-1;INDEX(Blad3!A:A;RAD()-ANTALV(Blad2!$A:$A)+1);
OM(RAD()<=ANTALV(Blad2:Blad4!$A:$A)-2;INDEX(Blad4!A:A;RAD()-ANTALV(Blad2:Blad3!$A:$A)+2);
OM(RAD()<=ANTALV(Blad2:Blad5!$A:$A)-3;INDEX(Blad5!A:A;RAD()-ANTALV(Blad2:Blad4!$A:$A)+3);""))))

Det gäller att hålla tungan i rätt mun här...

 

**ED**

Ser nu att ni pratar om arbetsböcker, inte blad, men men., samma problem fast värre

Nytt inlägg
 2017-11-08 06:44
 


Hej

det går faktiskt utan VBA. kolla detta youtube klipp. https://www.youtube.com/watch?v=azXBOHkXMnQ. Consolidate multiple worksheets into one Excel Pivot Table

har testat och den gör vad du vill göra nämligen att ta två olika tabeller och slå ihop den till en pivottabell.
Man måste trycka Alt+D och sedan P för att öppna konsolideringsverktyget. dock var det lite knöligt med rubriker och så men så länge du har samma rubriker i bägge tabellerna så är det inget konstigt. jag tror att får du bara sitta lite med youtube klippet och fnula själv så får du nog det och funka som du vill.


Lycka till
Nytt inlägg
 2017-11-08 06:56
 
Tack för svaren!

Kenny - Jag har stampat på samma ställe som dig här, googlar men lyckas inte hitta något som stämmer in på just mitt problem. Jag sitter inte heller med enbart unika data.

Lasse - Ska definitivt kolla in klippet och hoppas att det löser saken.

Anonymous - Testade din formel på några testtabeller i litet format, den klarade faktiskt läsa in tabell 1 och den mesta av tabell 2 (allt utom A kolumnen konstigt nog) innan den slutade läsa fler tabeller. Det övergår mitt förstånd att försöka rätta till formeln men hur som helst gick det väldigt tungt för excel att tänka när jag klistrade in formeln, även på mitt magra testmaterial, så det är nog inte rätt väg att gå i detta fall. Men, jag är imponerad!

Nu hoppas vi på youtube, annars får jag väl be om hjälp att bli introducerad till makrons värld.
Nytt inlägg
 2017-11-08 07:40
 
kollade på denna video och den var lite lättare att förstå tyckte jag ialla fall.

https://www.youtube.com/watch?v=r0wQ3DmDOvU
Create an Excel PivotTable Based on Multiple Worksheets


Nytt inlägg
 2017-11-08 11:30
 

Snyggt Lasse!!! 
Jag har försökt att få det där attt fungera men missat att man skall sätta OLIKA fältnamn (ca 4 minuter in i filmen). Missförstod hela logiken (och hade man kryssat automatisk istället för manuell vid 2:49 så hade man inte behövt fundera). Dubbel Bläääähhh!!!

Synd att man inte kan uppdater data automatiskt bara.

Eller...

Om man gör om datatabellerna till tabellformat (infoga, tabell). Så kan man refererar till Tabell1[#Alla], Tabell2[#Alla] osv när man konsoliderar. Då räcker det att högerklicka på pivottabellen och begära Uppdatering när du har lagt till nya rader. 

Nytt inlägg
 2017-11-08 12:03
 


kanon anonymous

provade aldrig det men ska göra det så fort tillfälle ges. det later ju jättebra att om man gör om det till tabellformat så uppdateras det automatsikt.

suveränt
Föregående Föregående
 
Nästa Nästa
ForumForumDiskussionerDiskussionerExcelExcelSlå ihop tabellerSlå ihop tabeller

PNG32 PNG32
Excelforum drivs av Excelspecialisten som bedriver utbildning i Excel och VBA, tillhandahåller support och hjälp med Excel, utvecklar program i Excel. Är ni i behov av en konsult inom Excel, VBA eller VSTO, eller söker en excelkurs, kontakta oss.
Copyright 2013 ExcelSpecialisten XLS AB   Användarvillkor  Personliga uppgifter